Laskavé krajiny Valentina Horby - mojepaleta.cz

Laskavé krajiny Valentina Horby

Valentin Horba, rodák z Radomyšle u Strakonic, je ve svých malbách celý život věrný svému rodnému Prácheňsku. Jihočeská chalupa a krajina jsou nejčastější motivy jeho děl.

Svérázná osobnost

Valentin Horba je svérázná postava jihočeského malířství. Rodák z Radomyšle u Strakonic, jehož obrazy si nekladou za cíl sdělovat závažná filosofická poselství, zato dokáží zvednout náladu diváka a upozorňují na hezké partie okolo nás. Klid, který z nich vyzařuje, je dnes vzácný. Díky svému charakteristickému rukopisu, blízkému naivistům, jsou jeho obrázky nezaměnitelné s jiným autorem. Jihočeské chalupy a krajina, to jsou nejčastější motivy. Celý život zůstává věrný svému rodnému Prácheňsku. Z krátkých i delších cest se vrací zpět domů do malé vesničky Drhovle pár kilometrů od Písku a Strakonic, kde se věnuje své výtvarné práci.

Valentin Horba

Věrný krajině Jižních Čech

Horbovy obrazy najdeme v mnoha soukromých sbírkách, muzeích a galeriích. Jeden z jeho obrazů vlastní i prezident Václav Klaus, hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola, režisér Zdeněk Troška, další například zdobí pracovnu starosty italského města Montoggia.

Obraz Traktor Johndier s jihočeskou vesnicí byl předán do muzea v americké Iowe. Jeho obrazy najdete také v pobočkách Podnikatelské pojišťovny v Písku, Blatné, Týně nad Vltavou, Protivíně a Milevsku. Také strakonické Muzeum středního Pootaví vlastní několik obrazů.

Valentin Horba je nejen malíř milující život a jihočeskou krajinu, ale i otec, dědeček a kamarád.

Valentin Horba - Kuřimany

Výstavy

Valentin Horba má za sebou řadu samostatných i kolektivních výstav v galeriích a muzeích zejména jihočeských měst. V roce 2022 jste jeho díla mohli zahlédnout například na Vodním hradě Švihov (25. 6. - 4. 9. 2022), v Galerii Portyč v Písku (6. 9. - 30. 9. 2022) a v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích (9. 9. - 30. 10. 2022).

Prohlédnout portfolio Valentina Horby

Která umělecká díla zde vznikala?