Krajiny Jiřího Koptíka - mojepaleta.cz

Krajiny Jiřího Koptíka

Profesionální muzikant, spoluzakladatel uskupení Jazz Kvintet Plzeň a Plzeňský Big Band, dlouholetý ředitel divadla Alfa v Plzni, propagátor loutkového divadla i jazzové hudby a rovněž dřevořezbář, malíř a ilustrátor.

Jiří Koptík především muzikant

Po studiu konzervatoře (obor kytara) založil Jiří Koptík se spolužáky kapelu P JAZZ COMBO, později JAZZ KVINTET PLZEŇ a nahrál CD. Všichni členové stáli také u zrodu PLZEŇSKÉHO BIG BANDU. V 80. letech doprovázel šansoniérku Věru Wajsarovou a skládal.

Stál u vzniku souboru tanečního divadla IMAGINATIV, v němž legendární Jiří Srnec spojil prvky černého divadla s živou hudbou - na ní se Jiří Koptík podílel autorsky i interpretačně. Vedle četných turné po Evropě absolvoval i zájezd do Spojených arabských emirátů. Komponoval hudbu k inscenacím světoznámého ČERNÉHO DIVADLA PRAHA (inscenace Alenka v říši divů - prem. 1989 v Ulmu, inscenace Peter Pan - prem. 1994 v Londýně).

Rok 1994 znamenal pro Jiřího Koptíka vstup do světa profesionálního loutkového divadla. V letech 1998 - 2006 byl také ředitelem plzeňského Divadla Alfa.

Jiří Koptík zkomponoval hudbu k více než padesáti divadelním inscenacím a spolupracoval s předními českými režiséry. Jeho hudba doprovodila i mnoho rozhlasových her a pohádek.

Jiří Koptík

Malíř inspirovaný krajinou

Výtvarná činnost provází Jiřího Koptíka stejně dlouho jako hudba, tedy od dětství. Měl štěstí na mnohá setkání a přátelství s vynikajícími malíři, jejichž tvorba a konkrétní rady se staly základem pro jeho vlastní kreativitu. V Plzni to byl především Jiří Kovařík a také Miloslav Čech. K akvarelu jej přivedl malíř, grafik, ilustrátor a tvůrce poštovních známek Zdeněk Netopil a cenná doporučení mu poskytl i neméně proslulý Oldřich Jelínek, známý neznámý karikaturista a mistr dalších výtvarných technik.

Dalším pramenem inspirace i poučení mu byla dlouholetá spolupráce se špičkovými divadelními výtvarníky, zejména loutkáři. Dřevořezba má dva inspirační okruhy. Prvním je dlouhodobý pobyt na Šumavě. Jednak v podobě nepřehlédnutelné tradice a také setkání se současnými tvůrci (Tesař, Tittl, Svoboda). Dalším pak opět mnohaletá přítomnost v prostředí loutkového divadla, jež oplývá množstvím talentovaných a zručných řezbářů a řezbářek.

Náměty pro svoje obrazy nachází jak v českém prostředí (Šumava, jižní Čechy), tak při cestách do světa (Itálie, Chorvatsko, Karibik).

jri koptik jachta

Která umělecká díla zde vznikala?