Ateliér s duší Jarky Papežové - mojepaleta.cz

Ateliér s duší Jarky Papežové

Jarka Papežová je všestranná umělkyně, která vypráví své příběhy skrze vizuální tvorbu. Známé jsou především její obrazy šumavských luk a vlčích máků, za které získala certifikát od Asociace regionálních značek.

Jarka Papežová, "Maková malířka"

Jarka Papežová se narodila v roce 1977 v Přešticích. Malovala od malička, neboť láska k výtvarnu se v její rodině projevuje již třetí generaci. Vystudovala SPŠS, a pak pokračovala na Ústavu umění a designu v Plzni. Poprvé vystavovala v roce 1995 ve svém rodném městě. Od roku 2018 se věnuje výtvarnu na plný úvazek.

Známé jsou především její obrazy šumavských luk a vlčích máků, za které získala certifikát od Asociace regionálních značek – svá díla tak značí logem s ochrannou známkou „Šumava Originální produkt“. V srpnu 2022 získala od agentury Dobrý den v Pelhřimově oficiální titul „Maková malířka“ a drží tak rekord v největším počtu namalovaných obrazů s tematikou milovaných vlčích máků.

Přestože je známá především květinovými motivy, nevyhýbá se ani architektuře, portrétuje a věnuje se i knižním ilustracím. S oblibou tvoří dobové barokní obrazy, se kterými vystupuje na akcích v rámci Západočeského baroka. Spolupracuje s Pavilonem skla v Klatovech, kde pořádá tvůrčí dílny Secesních aranží. Spojuje tak své dva velké zájmy: lásku k živým květinám a k historii.

Jarka Papežová v záhonu vlčích máků
Foto: Pavla Lankusová

V současné době můžeme spatřit její díla např. v kavárně Jednorožec v Klatovech, kde vystavuje díla na motivy života dekadentního básníka a přeštického rodáka Luise Křikavy. Jedná se o černobílou linku v duchu Váchalovského dřevorytu, což je pro Jarku atypické. Od 6.10 do 11.11. jsou k vidění Jarčiny madony v Městské galerii v Dobřanech a v kostele sv. Víta. Od 12.11. se Jarka účastní Designu na Šumavě. V létě měla velký úspěch její výstava v Muzeu Příhraničí v Kdyni ve spolupráci s kurátorem Václavem Sikou. Účastnila se také doprovodného programu v rámci letošního ročníku Má vlast v Praze na Strahovském nádvoří.

Jarka pravidelně vystavuje pod hlavičkou oficiálních galerií, jako je např. Galerie Klatovy Klenová, kde prezentuje svá díla spolu s německými partnery v rámci cyklu Společné cesty.

Žije s manželem a synem Janem nedaleko Klatov, v malé vísce s poetickým názvem Veselí. Ze staré stodoly si vybudovala svůj kouzelný Ateliér s duší, kde tvoří.
(Autorka textu: Petra Johansson)

Přeštice

Která umělecká díla zde vznikala?