Naivní umění v Galerii Skleněnka - mojepaleta.cz

Naivní umění v Galerii Skleněnka

PLAKÁT POLIBEK POD TŘEŠNÍfinal
Vernisáž výstavy naivního umění Dušana Chaloupky se uskuteční 1. května ve 14.30 hod. Výstavu uvede ThMgr. Milan Klapetek.

Otevírací doba

so - ne 11-17 hod. | v jiný čas po dohodě

Kde nás najdete?

Galerie SKLENĚNKA | Březina u Tišnova

O autorovi

Dušan Chaloupka se narodil v roce 1935 v Boskovicích. Je členem "Spolku přátel naivního a amatérského umění" a "Uměleckého sdružení PARNAS" Brno. Ve své tvorbě spojuje myšlenku, že by obraz měl navozovat dobrou náladu, skrývat něco tajemného jako poselství a mít nejenom ducha, ale také duši. Teprve až obraz splní tato kritéria, tak jej signuje DuCh (První dvě písmena jména a příjmení a přeneseně symbol duše a ducha).

Mnoho námětů jeho tvorby pochází z mezinárodních setkání naivních umělců „ In memoriam Jana Hrušky“ na státním zámku v Lysicích a „Insita“ na Slovensku v Humenném. Vidět je i autorův pokus zachytit historický průchod prostředím a časem i jeho záliby. Řada jeho námětů je spojená z míst, která důvěrně zná, a to s jeho rodištěm Boskovicemi a bydlištěm Brnem-Komínem. Rád zachycuje prožitky a vidění světa kolem sebe či zvířecího světa.

Dušan Chaloupka získal řadu národních i mezinárodních ocenění. V současné době se věnuje obnově lidových maleb v krajině.

Motto Dušana Chaloupky:
Svět bez umění by byl jako oceán bez ryb. Svět se potýká s mnoha problémy. Naivní umění se i na tento svět dívá naivně a chce, a dělá jej lepším s nadějí a optimismem.

Ukázka vystavených děl

Pozvánka na vernisáž

Výstavou naivního umění Dušana Chaloupky zahajuje Galerie Skleněnka novou sezónu. A to na 1. máje ve 14:30 hodin, tedy symbolickým "polibkem pod třešní". Na zahájení výstavy také proběhne módní přehlídka kloboukového klubu DANTE Radky Chabičovské. Akci na klavír doprovází František Kratochvíl.

Plakát k výstavě ke stažení