Odhalení díla AVIATIKA Radomíra Dvořáka - mojepaleta.cz

Odhalení díla AVIATIKA Radomíra Dvořáka

0112567224 1024
Odhalení díla proběhne v sobotu 28. října 2023 od 14:00 na Letišti v Havlíčkově Brodě.

Akce se koná

v sobotu 28. 10. 2023 od 14:00

Kde sochu najdete?

na Letišti v Havlíčkově Brodě
(u silničky odbočující z Humpolecké ulice u Atosu a vedoucí podél přistávací plochy k Aeroklubu HB)

Památník je materializovanou stopou tradice brodského letiště a slavných pilotů s ním spojených. Kámen a Vzduch. Tíha a lehkost. Věčnost a proměnlivost… Historický význam a světovou proslulost našeho letiště jsem si uvědomil při četbě knihy amerických autorů Raymonda F. Tolivera a Trevora J. Constabla SUNDEJTE HARTMANNA! o osudu největšího stíhacího esa všech národů a dob (sice nepřítel, ale 352 potvrzených sestřelů a 7 v poslední chvíli zachráněných brodských mladíků nesoucích československou vlajku 5. 5. 1945 ve Vojtěšské ulici před exekucí z rukou fanatiků z řad SS)… Ale významných osobností spjatých s brodskou aviatikou je celá řada. Zatím je památník zamýšlen v první fázi jako TABULA RASA. Nepopsaný list. Texty k realizaci do žuly připraví Aeroklub HB, tedy lidé bytostně spjatí s geniem loci tohoto místa. Zda tam bude zařazen také Erich Hartmann, či nikoli, bude jistě předmětem diskuse…

pozvánka   aviatika final

Symbolika díla...

Podařilo se mi citátem z předválečné povídky Jaroslava Haška "Dobrý voják Švejk působí u aeroplánů" propojit památník AVIATIKA s Lipnicí, kterou je za pěkného počasí od něj dobře vidět (viz obrázky v příloze). U výčepu na místě akce tuto souvislost fyzicky zpřítomní pravnuk spisovatele Jaroslava Haška = hostinský z ČESKÉ KORUNY v Lipnici nad Sázavou.

Další souvislost AVIATIKY s Lipnicí je dána tím, že HLAVA XXII je původně letecký román a při jejím odhalení v roce 2013 brodský Aeroklub ji přivítal přeletem.

Ukázka vystavených děl