Hrady a zámky Alexandry Dětinské - mojepaleta.cz

Hrady a zámky Alexandry Dětinské

Jedna z předních osobností českého naivního umění, Alexandra Dětinská, pravidelně vystavuje u nás i v zahraničí, věnuje se charitativní činnosti, je nositelkou několika mezinárodních ocenění. Prohlédněte si její cyklus Z hradu do zámku, který již několik let těší na výstavách tisíce návštěvníků.

Vystavuje doma i v zahraničí

Alexandra Dětinská se narodila a stále žije v Praze. Malovat začala již v dětství. Její ranou tvorbu velice ovlivnila maminka - malířka Vlasta Dětinská.

„Ale pak se mi dostal do rukou katalog tehdy jugoslávských naivních obrazů... a bylo rozhodnuto!“

Obrazy začala vystavovat zprvu na kolektivních výstavách a salónech, pak přišly samostatné výstavy u nás i v zahraničí. První zahraniční samostatná výstava se uskutečnila ve švédském Göteborgu v roce 1995.

Na 27. mezinárodní výstavě naivního umění ve švýcarském Morges získala cenu PRIX GEORGE CASPER. Na 49. mezinárodní výstavě v italské Varenně získala cenu PARROCCHIA DI VARENNA 2019.

Trvale spolupracuje s nadací Konto Bariéry a věnuje se charitativní činnosti.

Alexandra Dětinská ocenění

Výstava "Z hradu do zámku"

Od dubna 2019 můžete vidět úplně nové obrazy Alexandry Dětinské na výstavě "Z hradu do zámku", kterou připravovala skoro 2 roky a která se stále rozrůstá o další nová díla. Výstava putuje po celé republice, v minulých letech jste si ji mohli prohlédnout třeba v Lysicích, v zámku Nové Hrady u Litomyšle, v Prostějově, na zámku Dobříš, v Průhonicích a jinde...

A kde čerpá Alexandra Dětinská své náměty? "Architektura, příroda, zvířata, ale i běžné situace mezi lidmi, to vše je pro mě velkou inspirací, to vše probouzí mou fantazii. Někdy to jsou i náhodně zaslechnutá slovní spojení, úryvek z filmu nebo sen. Inspiraci sny mám nejraději, ve snu je totiž možné úplně vše...."

Portfolio Alexandry Dětinské

Alexandra Dětinská

Která umělecká díla zde vznikala?